Obec Banské
ObecBanské

SODB 2021

Asistované sčítanie obyvateľov

Asistované sčítanie je určené obyvateľom, ktorí sa nemohli sčítať sami ani s pomocou blízkej osoby. Ide najmä o digitálne vylúčených obyvateľov, starších obyvateľov, obyvateľov v zariadení a obyvateľov marginalizovaných komunít.

Asistované sčítanie sa bude realizovať na celom území SR od 3. mája 2021 do 13. júna 2021, termín bol určený rozhodnutím predsedu Štatistického úradu SR č. 10900-2172/2021 z 21. apríla 2021.

Asistované sčítanie v obci potrvá 6 týždňov.

Sčítať sa môžete na k.m.:

Obec Banské

Banské 320, 094 12

tel.: 057 488 0482

alebo s pomocou mobilného asistenta.

Ako na to ?

1. Stacionárny asistent na kontaktnom mieste

Sčítajte sa s pomocou stacionárneho asistenta sčítania na kontaktnom mieste v obci. Sčítajte sa sami, alebo s pomocou stacionárneho asistenta.

2. Mobilný asistent, o ktorého požiadate telefonicky

Sčítajte sa s pomocou mobilného asistenta sčítania, ktorý Vás navštívi doma, v prípade, že o takúto službu požiadate.

Chcete požiadať o mobilného asistenta sčítania?

Počas doby asistovaného sčítania vo vašej obci/mestskej časti zavolajte na príslušný obecný/miestny úrad (číslo zverejní obec/mestská časť) alebo na Call centrum +421 2 20 92 49 19.

Pri telefonickom nahlasovaní požiadavky na mobilného asistenta uvediete Vaše meno a priezvisko, adresu, na ktorej Vás má mobilný asistent navštíviť a telefónne číslo, aby si mobilný asistent mohol s Vami dohodnúť termín a čas návštevy.

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021

1. fáza projektu – Sčítanie domov a bytov v období od 1. júna 2020 do 12. februára 2021.

2. fáza projektu – Sčítanie obyvateľov v období od 15. februára 2021 do 31. marca 2021.

Štatistický úrad SR v zmysle zákona č. 223/2019 Z. z. sčítanie obyvateľov, domov a bytov. Doba sčítania domov a bytov trvá 255 dní. Toto sčítanie sa robí elektronickou formou pomocou Elektronického systému pre sčítanie domov a bytov, ktorý bude mať obec k dispozícii počas celej doby sčítania. Sčítaním domov a bytov sú podľa zákona č. 223/2019 Z.z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov poverené obce SR. Povinnými osobami pre sčítanie domov a bytov prostredníctvom sčítacieho formulára sú výlučne obec a osoba vykonávajúca správu bytového domu. Sčítanie obyvateľov,domov a bytov 2021 je moderným plne elektronickým sčítaním.

Rozhodujúci okamih sčítania, na ktorý sa vzťahujú zisťované údaje, je polnoc zo štvrtka 31.decembra 2020 na piatok 1. januára 2021. Rozhodujúci okamih sčítania je časový bod, ku ktorému je potrebné vypĺňať všetky požadované údaje o domoch a bytoch.

Predmetom sčítania sú všetky byty v domoch bez ohľadu na to, či sú obývané alebo neobývané a iné obývané obydlia, ktoré sú obývané k rozhodujúcemu okamihu sčítania. Medzi iné obydlia, ktoré sú predmetom sčítania patria napríklad obývané garáže, obývané  neskolaudované rodinné domy a iné obývané objekty primárne neurčené na bývanie.

Podľa § 9 zákona č. 223/2019 Z. z. obec vykoná sčítanie domov a bytov vyplnením sčítacieho formulára na sčítanie domov a bytov.  Elektronický systém pre sčítanie domov a bytov bude obsahovať predvyplnenú databázu údajov integrovaných z Registra adries, Katastra nehnuteľností, Základnej bázy údajov pre geografický informačný systém, Registra organizácií, „Zoznamu stavieb“.

Obec využije pre vyplnenie požadovaných údajov pre účely sčítania domov a bytov rôzne údajové zdroje. Odporúčané sú najmä daňová evidencia, technická správa o urbanistickom, architektonickom a stavebnom riešení stavby, výkresy k projektovej dokumentácii, technická správa o zdravotechnike, plán inžinierskych sietí, technická správa k vykurovaniu, stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie, stavebné povolenie na čističku odpadových vôd, doklad o vývoze septiku a iné.

Sčítanie domov a bytov vykonávajú v obci poverené osoby. Úlohou poverenej osoby je úplne, správne a pravdivo vypĺňať údaje o bytoch v domoch v Elektronickom systéme pre sčítanie domov a bytov.

Elektronický systém pre sčítanie domov a bytov umožní sledovať priebeh sčítania domov a bytov pomocou funkcionality „Monitoring“.

Výsledkom bude databáza sčítaných domov a bytov s aktuálnymi údajmi o bytoch a domoch, ktoré po ďalšom spracovaní vytvoria základnú bázu údajov o domoch a základnú bázu údajov o bytoch, priamo integrované na údaje o obyvateľoch a domácnostiach.

Sčítanie obyvateľov

Povinnosť sčítať sa vyplnením sčítacieho formulára majú všetci obyvatelia Slovenskej republiky. Pre účely sčítania sa obyvateľom rozumie každý, kto má v Slovenskej republike trvalý,prechodný alebo tolerovaný pobyt. Obyvateľom sa zároveň rozumie aj občan Európskej únie, ktorý má na území Slovenskej republiky obvyklý pobyt.

Za neplnoletého obyvateľa  a za obyvateľa, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony má povinnosť vyplniť sčítací formulár jeho zákonny zástupca. Všetky údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári sa musia vzťahovať k rozhodujúcemu okamihi sčítania, ktorým je polnoc zo štvrtka 31.decembra 2020  na piatok 1.januára 2021.

Sčítanie obyvateľov prebehne v dobe od 15.februára 2021 do 31.marca 2021. Obyvateľ bude mať na sčítanie šesť kalendárnych týždňov. Obyvateľ sa elektronicky sčíta sám. Po prvý krát vylučne elektronicky - sám, na kontaktnom mieste alebo s asistovanou službou.

Viac informácií o sčítaní najdete na : https://www.scitanie.sk/

List pre obce o marketingových aktivitách k SODB

Tlačová správa z 3.8.2020

Tlačová správa z 15.10.2020